W content marketingu opis produktu z ang. product description to krótka, przemyślana notka marketingowa, która zawiera opis właściwości, przeznaczenia, składu i jakości produktu. Więcej, jest to również miejsce dla Twojej krótkiej historii, której nie opowiesz obrazem, a która ma na celu skuteczne zachęcenie klienta do zakupu danego produktu. Jak, w takim razie, napisać product description, który realnie sprzedaje? Oto 4 bardzo przydatne wskazówki.
1.Dowiedz się, co niezwykłego jest w Twoim produkcie
Proponuję, żebyś na początku zastanowił się, jaką najważniejszą potrzebę zaspokaja Twój produkt. Przemyśl, co wyróżnia go na tyle, że zdobędzie serce klienta? Tworząc opis produktu, Twoją rolą jest jak najdokładniejsze dopasowanie się do potrzeb i oczekiwań klientów. Przemyśl, kto należy do Twojej grupy docelowej – gdzie mieszka, ile ma lat, jakiej jest płci, jaki styl życia prowadzi, w jakiej porze dnia i z jakiej okazji korzystać będzie z produktu.
Następnie najlepiej będzie, jeśli na podstawie listy pytań, które mógłby zadać klient (w tym celu warto przeprowadzić analizę SEO najczęściej wyszukiwanych w google fraz), znajdziesz co najmniej dwie cechy, które sprawiają, że w oczach klienta, produkt może być niezwykły. Pod tym kątem przeanalizuj kolor, skład i wszystkie inne właściwości.
przykład:
Wyobraź sobie, że zbliża się sezon jesienno-zimowy, a Ty opisujesz sweter. W takim przypadku klient może pomyśleć “zbliża się jesień i zima, potrzebuję ciepłego, eleganckiego swetra, który mogę założyć do pracy” lub “potrzebny mi rozpinany sweter, który mogę szybko narzucić na siebie i pójść na jesienny spacer z rodziną”. Wówczas unikalnymi cechami dla jednej osoby może być to, że jest zwiewny i rozpinany, a dla innej, która potrzebuje poczuć, że w pracy jest jej ciepło, wyjątkowe będzie to, że sweter jest wełniany i stylowy.
Czytaj też: Czym jest sezonowość słów kluczowych i jaki to ma wpływ na wyniki kampanii?
Koniecznie uwzględnij unikalność i przydatność produktu na tle innych produktów dostępnych w Twojej ofercie i ofercie konkurencji. W ten sposób nie tylko wyróżnisz to, co opisujesz, ale także pomożesz podjąć klientowi właściwą decyzję o zakupie.
2. Odwołuj się do zmysłów klienta
Przewaga zakupów stacjonarnych nad internetowymi polega na tym, że produkt można dotknąć, powąchać, poczuć jego wagę. Niestety, ale zakupy w sklepie online nie dają takiej możliwości, dlatego tym bardziej warto zadbać o precyzyjność opisu i skupić się na odwoływaniu się do zmysłów klienta.
W tym miejscu również należy postawić sobie pytanie – czego pragną Twoi klienci poprzez własne zmysły? Jak wpłynąć na ich wzrok, dotyk, słuch, smak i węch? Otóż klienci pragną być zadbani, nasyceni, wypoczęci i odstresowani. Innymi słowy, produkt, który reklamujesz, ma sprawić, że finalnie będą czuć się bezpiecznie, komfortowo i lekko. Najlepsze opisy produktów rozpieszczają wszystkie 5 zmysłów klienta.
To właśnie kuszący zapach, piękny wygląd czy przyjemność w dotyku bardzo często przesądzają o zakupie danego przedmiotu. Idąc tym tropem, tworząc opisy produktów, warto wykorzystywać przymiotniki, takie jak np.:
- miękki,
- świeży,
- pachnący,
- delikatny,
- gładki,
- lekki,
- solidny,
- cichy,
- aromatyczny,
- owocowy
Jak widzisz, zanim przystąpisz do pisania, najlepiej będzie, jeśli stworzysz listę przymiotników, dzięki którym poruszysz wyobraźnię klienta. Twoim zadaniem jest sprawić, by poczuł on to, czego nie może dotknąć i by poprzez aktywowanie zmysłów, zapragnął kupić to, co widzi jedynie na ekranie telefonu lub laptopa.
3. Stwórz szkic opisu produktu zoptymalizowany pod SEO
Kolejnym etapem będzie stworzenie szkicu opisu zoptymalizowanego pod SEO. Taki wzór przyda Ci się zwłaszcza wtedy, kiedy przykładowo masz do opisania około 200 kosmetyków. Wówczas szkic pomoże Ci w spójnym, kompletnym, szybkim i profesjonalnym wykonaniu zadania. Co zawiera taki wzór? Otóż zawiera kluczowe elementy skutecznego product description, do których należą:
- tytuł i śródtytuły zoptymalizowany pod SEO,
- krótki wstęp,
- lista właściwości produktu,
- lista korzyści dla klienta,
- najważniejsze dane techniczne – rozmiar, waga, wymiary, materiały, rok produkcji, wydajność itp.,
- call-to-action
Bazując na szkicu, zadbaj o wyczerpujący, ale konkretny opis produktu. Pisz o superlatywach. Wykorzystuj wcześniej przygotowane frazy kluczowe, ale unikaj przeładowania nimi tekstu. Możesz przygotować sobie nawet kilka takich wzorów opisu pod produkty różnej kategorii, a nawet przeprowadzić testy A/B na przykład w celu zoptymalizowania kluczowych elementów, jak tytuły i śródtytuły.
Szukasz agencji Content Marketingowej?
Zostaw kontakt i zamów bezpłatną konsultację z naszym doradcą.
4. Wspomnij o rekomendacjach klientów i celebrytów
W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie produkt, który wzbudza zaufanie klienta, jeśli nie ma pozytywnych recenzji. Wiedz, że “polecany przez profesjonalistów”, jest jednym z najkrótszych, a zarazem najefektywniejszych haseł reklamowych na świecie. Pamiętaj, by pisząc, wspomnieć o rekomendacjach innych klientów np. “ten krem poleca 95% kobiet” lub przywołaj znane nazwiska celebrytów, którzy testowali produkt i są z niego zadowoleni.
Posłuż się społecznym dowodem słuszności, według którego o decyzji klienta często przesądzają decyzje innych konsumentów, którzy wybrali dany produkt. Innymi słowy, dodając rekomendację w opisie produktu, zwiększasz szansę na udaną sprzedaż. W ten sposób wyróżniasz się na tle konkurencji. Ufaj, że rekomendacje klientów i celebrytów są swoistymi eye-catcherami w opisach produktów.
Podsumowując, można przyjąć, że dobry product description jest jak obraz – powinien być łatwy do szybkiego przeskanowania go wzrokiem i uchwycenia tego, co najważniejsze. Dzięki rzetelnym i profesjonalnym opisom produktów, zwiększasz swoje szanse na sprzedaż i minimalizujesz ryzyko zwrotu lub porzucenia wózka w procesie zakupowym.