Niezależnie od tego, w jakiej branży się specjalizujesz, jeśli na co dzień zlecasz teksty na swojego bloga firmowego lub piszesz je samodzielnie, to termin redagowanie tekstów nie może być Ci obcy. To tak jak z ogródkiem – prędzej czy później nadchodzi czas na pielenie, czyli usuwanie chwastów.
Co ciekawe, o ile redagowanie a redakcja tekstów są pojęciami, które uznaje się za synonimy, o tyle redagowania nie można mylić z korektą.
Czym w takim razie jest redagowanie tekstów i jak się za to zabrać, by mieć pewność, że content, który publikujesz, jest na najwyższym możliwym poziomie? Sprawdź!
Na czym polega redagowanie tekstu?
Według definicji, jaką możemy znaleźć w słowniku języka polskiego PWN, redagowanie oznacza opracowywanie tekstu pod względem merytorycznym i stylistycznym, przygotowując go do druku (publikacji). Zgodnie z drugim znaczeniem tego słowa redagowanie tekstu to przejmowanie odpowiedzialności za jego treść i formę.
Innymi słowy, są to nie tylko poprawki językowe, ale również sprawdzenie poprawności:
- przytaczanych źródeł,
- prezentowanych wykresów,
- przywołanych badań, statystyk i cytatów,
- wymienionych nazwisk oraz nazw.
Redakcja to także weryfikacja unikalności tekstu. W tym celu przeprowadza się kontrolę antyplagiatową.
Kim jest redaktor?
Redagowaniem tekstów najczęściej zajmuje się redaktor. Jego zadaniem jest weryfikacja, czy dany artykuł odpowiada wstępnym założeniom, celom i czy prezentuje pożądany poziom. Redaktor ma niemały wpływ na finalną wersję artykułu. Jego praca pozwala wyeliminować blisko 90% błędów w tekście. Pozostałymi błędami – wyszukiwaniem drobnych literówek czy brakujących przecinków – zajmuje się korektor.
Celem pracy redaktora jest nie tylko dopatrzenie się uchybień w artykule i uczynienie tekstu bardziej zrozumiałym dla odbiorcy. W dobie internetu redaktor powinienem wykazywać się też znajomością zasad SEO, czyli optymalizacją treści pod wyszukiwarki internetowe. Oznacza to, że redaktor sprawdza np. zagęszczenie słów kluczowych w tekście czy dostosowanie nagłówków i śródtytułów artykułów pod wymagania SEO.
W związku rosnącym zapotrzebowaniem na artykuły SEO rośnie też popyt na redaktorów SEO, którzy zatrudniani są w profesjonalnych agencjach marketingowych.
Polecany artykuł do czytania: Agencja marketingowa – co to jest i czym się zajmuje?
W jakim celu redaguje się treści?
Redagowanie tekstu przeprowadza się lub zleca z kilku powodów. Pierwszy jest nazbyt oczywisty – tekst ma być poprawny językowo z szacunku do naszego czytelnika.
A ponadto celem redakcji jest:
- poprawa widoczności w wynikach wyszukiwania – dobrze zredagowane i zoptymalizowane pod SEO treści są promowane przez Google’a;
- wzrost konwersji na stronie – większe zainteresowanie budzą profesjonalne treści, najlepiej takie, w których znajduje się call-to-action (wezwanie do działania);
- budowa wizerunku marki – poprawność językowa wzbudza zaufanie do marki.
6 wskazówek, jak profesjonalnie zredagować tekst
Dobra redakcja może uczynić z przeciętnej treści artykuł na najwyższym poziomie. Tylko jak to zrobić? Jak dobrze przeredagować tekst?
Oto najważniejsze zasady redagowania tekstów.
Odpocznij od tekstu
Jeśli musisz samodzielnie poprawić swój własny artykuł to pierwsze, co musisz zrobić to… odpocząć od niego co najmniej jeden, dwa, a nawet trzy dni. To jedyny sposób, by Twój mózg, który zdążył już przyzwyczaić się do treści, nad którą pracowałeś, mógł odrobinę o niej zapomnieć i dzięki temu skuteczniej wyłapywać błędy.
Chodzi tu oczywiście o efekt świeżości. Dla Twojego mózgu tekst powinien wydawać się czymś nowym. Jeśli jednak nie masz czasu na odpoczywanie od treści, bo publikacja jest pilna, to tak naprawdę jedyne, co możesz zrobić, to zlecić poprawienie artykułu redaktorowi.
Przeprowadź kontrolę antyplagiatową
Jeśli nie jesteś autorem tekstu, który będziesz sprawdzał, to koniecznie przeprowadź kontrolę antyplagiatową przy pomocy dedykowanych ku temu programów. O plagiacie mówimy wtedy, kiedy wybrane części tekstu są skopiowane z innej strony lub tekst w całości nie jest autorski.
Kontrola antyplagiatowa ustrzeże Twoją firmę przed problemami prawnymi, ale także uratuje reputację Twojej marki w sieci.
Przeczytaj tekst kilkukrotnie i popraw błędy
Prawdą jest, że najwięcej błędów interpunkcyjnych, ortograficznych i stylistycznych wyłapiesz przy pierwszym czytaniu tekstu. Dlatego skup się najpierw na tym. Następnie przejdź do ewentualnych błędów merytorycznych – sprawdź daty, wykresy, dane liczbowe, źródła i cytaty.
Jeśli nie jesteś ekspertem od języka polskiego i nie czujesz się w tym pewnie, a musisz poprawić własny tekst, to możesz skorzystać z darmowych programów takich jak LanguageTool. Musisz mieć jednak na uwadze, że nawet najlepszy program nie zastąpi wnikliwości umysłu profesjonalnego redaktora, który pracuje z takimi tekstami jak Twój na co dzień, więc bardzo szybko znajdzie i pozbędzie się np. wszelkich zbędnych powtórzeń czy nadużywania strony biernej. Dlatego tak ważne jest, by w procesie powstawania treści współpracować z profesjonalistami, najlepiej ze sprawdzonej agencji content marketingowej.
Szukasz agencji Content Marketingowej?
Zostaw kontakt i zamów bezpłatną konsultację z naszym doradcą.
Zastosuj zasadę odwróconej piramidy
Zarówno w pisaniu, jak i poprawianiu tekstu bardzo ważne jest pamiętanie o zasadzie odwróconej piramidy. Zgodnie z tą zasadą redakcyjną najważniejsze informacje powinny znajdować się na początku artykułu i stopniowo w dalszej części tekstu umieszcza się informacje bardziej szczegółowe. Dzięki temu dostosowujesz się do sposobu, w jaki współczesny odbiorca śledzi treści w internecie – skanuje je w poszukiwaniu kluczowych informacji, jeśli nie znajdzie nic interesującego w pierwszych akapitach tekstu, to szybko się zniechęci i porzuci stronę.
Jeśli zastosujesz zasadę odwróconej piramidy w tekście, możesz mieć pewność, że czytelnikowi na pewno wyda się on przydatny, ponieważ to, co najważniejsze, będzie od razu zauważalne.
Zobacz także: Webwriting, czyli jak pisać teksty do internetu
Przeanalizuj tekst pod kątem SEO
To bardzo ważny etap w pracy nad tekstem, który ma trafić do internetu. Sprawdź, czy w tekście zostały poprawnie użyte i odmienione pożądane słowa kluczowe. Czy ich zagęszczenie jest optymalne, a może są wstawione “na siłę”?
Jeśli w tekście zostało zastosowane linkowanie wewnętrzne, to koniecznie zweryfikuj poprawność wszystkich odnośników. Kolejnym krokiem jest dopracowanie nagłówków i śródtytułów – powinny być nie tylko seo-friendly, ale także user-friendly, czyli przyjazne dla użytkownika.
Szukasz agencji SEO?
Zostaw kontakt i zamów bezpłatną konsultację SEO z naszym doradcą.
Oddaj artykuł do korekty
Końcowym etapem pracy redakcyjnej powinno być zlecenie korekty. Korektą zajmują się profesjonalni korektorzy, którzy poprawiają niezauważone przez redaktora drobne błędy interpunkcyjne, literowe i ortograficzne.
Co istotne, redakcją i korektą powinny zajmować się dwie różne osoby. Dzięki temu zyskujesz pewność, że tekst będzie naprawdę dopracowany. W końcu, jak to się mówi, co dwie głowy to nie jedna!
Podsumowując, wiesz już, jak przeredagować tekst, ale nie masz na to czasu i wolisz zlecić to ekspertom językowym? Zachęcamy do kontaktu z naszą agencją content marketingową, która odciąży Cię w pracy i w profesjonalny sposób zajmie się zarówno redakcją, jak i korektą Twoich artykułów.
A jeśli jesteś zainteresowany stworzeniem treści od A do Z na Twoją stronę internetową, również Ci w tym pomożemy. Zapraszamy!